Synové stínadelští dopsáni!

Slůvko Konec jsem už napsal do scénářů mockrát, ale Konec, co jsem včera připsal na poslední stranu Synů stínadelských, je z nich zatím nejvýznamnější. Uzavírá totiž můj zatím zdaleka nejrozsáhlejší (51 stran) komiksový počin – stínadelskou trilogii s Jiří Filípek – a přesně rok a půl nepřetržité práce na ní. A v rozmezí roku a půl také vyšla/vyjde – počínaje Hlavolamem ze Stínadel (červen 2017), přes Povstání Vontů (listopad 2017), až po Syny (květen 2018). A výhledově by měla vyjít i jako komplet.

28468444_10215785593698604_520927596565088133_n

Začali jsme ji s Jirkou psát a kreslit v září 2016. Nejdřív jen první stranu prvního dílu, aby měl Vojta Hanuš ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara, který to celé zastřešoval, něco v ruce při vyjednávání o autorských právech. Oficiální svolení přišlo v lednu 2017, ale to už jsem měl scénář Hlavolamu napsaný, protože se mi nechtělo ztrácet čas a radši jsem risknul, že si ho po dopsání rovnou strčím do šuplíku. Jirka ho přes zimu a jaro nakreslil a začátkem léta šel do knihkupectví. Hned jsme začali dělat na dvojce a sotva se pokřtila a objevila na vánočním trhu, pustili jsme se do trojky, která je tedy čerstvě dopsaná a skoro i dokreslená.

406_bg0252240-23.jpg

Pár autorských (samozřejmě nespojlerujících) poznámek k tomu slavnému Konci:

Rád bych vám tu teď tvrdil, jak jsem to měl celé od začátku precizně promyšlené, ale pravdou je, že jsem měl jen hrubou kostru se spoustou nápadů. Leccos jsem musel za pochodu přehodnotit a hlavně u prostřední části jsem si vysloveně užíval, kam mě příběh sám zavede. A kolikrát jsem měl takový ten pocit, že ho netvořím, ale jen objevuju, odkrývám. Hodně mi taky dovolilo/zachránilo to, jak šikovně Jestřáb napsal původní trilogii a můj obdiv k němu se ještě prohloubil. Závěrů jsem měl několik, jeden divočejší než druhý, a až pět minut po dvanácté mě Adela moudře přiměla vybrat si ten nejukázněnější a nejmíň děravý.

Při jeho sepisování jsem samozřejmě často listoval zpátky na začátek příběhu a bylo zábavné vidět, jak se forma scénáře za ten rok a půl proměnila. Tím myslím, že se brutálně zestručnila a zvizualizovala. Původně jsem psal hodně podrobně, i proto, že jsem měl začátek nejdůkladněji promyšlený. Postupně jsem ale popisy zredukoval na minimum a víc a víc je komunikoval přes storyboardy a doprovodné fotografie. Což rozhodně neznamenalo méně práce. Právě naopak.

Z toho listování na začátek pak vzešel nápad pojmout poslední stranu komiksu symbolicky jako variaci strany první. Kde si postavy dřív kladly otázky, tam si teď na ně odpovídají. Kde dřív začínaly vystrkovat růžky záhady, přichází jejich poslední dovysvětlení.

Závěrem:

Jedna komiksová éra tím pro mě končí, druhá už začala. Díky „Stínadlům“ jsem se dostal k psaní komiksových verneovek (s Karel Zeman máme víc jak z poloviny hotových Pět neděl v balóně) a ve stejném týdnu, kdy jsem dokončil Syny, jsem se pustil do dvou dalších komiksů. A do jednoho z nich (s pracovním názvem „české Stranger Things“) si zase našla cestu Stínadla

Takže se těšte na květen

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s