Na čem dělám – Epos o Gilgamešovi

GILGAMEŠ - ukázka

Loni jsem ukecal Pavla Bláhu, abychom se pustili do komiksové verze Eposu o Gilgamešovi. Ukecat Pavla nebyl problém, protože má tyhle mytologicko-heroicko-akční věci rád a kreslí se mu samy. A vydavatelé zase mají rádi adaptace klasik, na která vypršela autorská práva, a u téhle vypršela někdy před 5 tisíci lety. I když Gilgameše si sotva kdo bude kupovat z nostalgie, že na něm vyrostl. Já se s ním poprvé setkal v hodinách literatury na střední a ještě dlouho potom jsem ho bral jako zaprášený předpotopní blok mramoru.

Fascinovat mě začal až nedávno z mnoha důvodů. Je to nejstarší dochovaný příběh. Začínají jím všechny učebnice světové literatury a inspiroval Bibli nebo Illias a Odysseu. Je to první buddy story, tedy příběh o nesourodých parťácích, co se nejdřív navzájem nemusí, ale postupně se z nich stanou kámoši jako hrom a v tomhle případě doslova až za hrob. A taky začíná popisem penisu hlavního hrdiny:

„Vysoká jedenáct loktů postava jeho byla,
a devět pídí v šíři měřila prsa jeho
a tři pídě dlouhé bylo jeho mužství.“

Což mě přivedlo k tomu, že bychom jeho adaptaci mohli pojmout s nadhledem. Se značným nadhledem. Plus se mi líbilo, že oprášením příběhu o hledání nesmrtelnosti mu prodloužíme jeho vlastní nesmrtelnost. Pavel už udělal asi milion skic postav a tady je první regulérní pózovačka.

Takže se seznamte, prosím – nahoře marnivá bohyně lásky Ishtar (v Pavlově podání spíš ženský Dr. Manhattan), frajírek stojící pod ní je král Gilgameš, u nohou mu sedí protřelá kněžka lásky Šamchat a vedle ní třímá sekeru Enkidu – takový ten váš hovadský kámoš, kterého máte rádi navzdory jeho tendenci všechno posrat, a kterého původně stvořili bohové, aby vám nakopal prdel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s