Vzhůru do oblak s Julesem Vernem!

Po Foglarovi jsem čerstvě dostal nabídku oprášit i druhého literárního velikána mého dětství – Julese Vernea! Říjen tak strávím duchem v koši balónu Victoria nad rovníkovou Afrikou, protože budu do komiksu adaptovat Verneovu prvotinu (a hned celosvětový bestseller), Pět neděl v balóně!

22195489_10214495172118871_8998850700311256383_n

Jedna komiksová adaptace Pěti neděl v Česku už sice vznikla, ale dnes působí velmi anachronicky. Adaptovat sice není taková zábava jako vymýšlet si prequely, ale i tak se na to hodně těším. Přiznám se, že obsah řady klasických románů znám už od dětských let jen díky jejich komiksovým zpracováním, viz. Válka s mloky a Křižáci v Kometě nebo Výprava do ztraceného světa v ábíčku.

Vtipné je, že ve svých stínadelských komiksech pravidelně narážím na hranici, za kterou se nesmím pouštět, i když bych rád, a které říkám verneovská. Prostě musím respektovat civilnost foglarovek a to, že létající kolo je jen macguffin-symbolický poháněč zápletky a věčně unikající, nedosažitelná chiméra, nikoli okázale předváděná atrakce. Takže je pro mě jistou satisfakcí, že teď budu pro změnu dělat příběh, který je celý o předvádění ústřední atrakce – balónu 🙂

jules-verne-icatlari

Verneovky vlastně byly a jsou takovou literární obdobou filmových blockbusterů. Neohrožení hrdinové se v nich proháněli po celém světě (za 80 dní) i mimo něj (Cesta na Měsíc, Na kometě) ve fantastických vynálezech (zkázy), setkávali se s pozoruhodnými tvory a zažívali úžasná dobrodružství na svazích činných sopek nebo 20 tisíc mil pod mořem, při nichž nejednou bojovali s až bondovskými záporáky (kapitán Nemo, Robur Dobyvatel). Foglarovky sice taky hasily klukovskou touhu po dobrodružství (a upozaďovaly dívčí element), ale stylem zaujímaly k verneovkám jakousi opozici.

Foglar nenabízel únik z reality, ale návod k ní – posílal vzkaz dětským čtenářům, že dobrodružství nejsou vyhrazena jen dospělým literárním a filmovým hrdinům a nemusí za nimi na kraj světa, ale že je mohou zažít sami, pokud vytáhnou nos z rodokapsů, zvednou zadek z kina a vyrazí ven do přírody nebo prozkoumávat ulice svých měst. Nebudou to dobrodružství plná ponorek a vzducholodí, ale nebudou o nic míň vzrušující. Ostatně foglarovky jsou napsané výrazně svižněji než verneovky, kde děj retardují rozmáchlé geografické, přírodopisné, technické a historické popisy (u Foglara to zas býval popis klubovní činnosti).

388px-Cinq_Semaines_en_ballon_033

Ale zpátky ke komiksové adaptaci Pěti neděl. Nakreslit by ji měl Karel Zeman a v prodeji by se měla objevit v září příštího roku. O průběžném progresu zde budu samozřejmě informovat 🙂
nizhny-novgorod_platform_1657
Pomník Julese Vernea v Nižnyj Novgorodu

Nizhny-Novgorod-Russia.-Monument-to-the-French-science-fiction-writer-Jules-Verne

1 komentář: „Vzhůru do oblak s Julesem Vernem!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s